Genel

Adana Eczane Tabelası

Adana Eczane Tabelası

Tabelaların hayatın her alanında kullanılmaya başlanması, insanların toplu halde yaşamalarıyla aynı dönemlere rastlar. Sosyal hayatı düzenleyen ve insanlara aradıklarını bulma konusunda yardımcı olan tabelalar, süreç içerisinde çeşitlilik kazansa da işlevleri aynı kalmıştır. Görsel bir dil oluşturan ve özellikle şehirlerde daha geniş kullanım alanı bulunan tabelalar, belirli yasalara tabi olmuşlardır. Bunun sebepleri arasında görsel olarak bir düzenin yakalanma gereksinimi bulunmaktadır. Sanayi sektörü için önemli olan levha ve tabelalar, plastik, demir, metal gibi farklı malzemelerden üretilmişler, hatta ışık ile aydınlatılır olmuşlardır. Eczane tabelalarında ise malzeme kullanımı, aydınlatma detayları belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Tabela Kılavuzu

Adana eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları, Eczacılar Birliği’nin kabul gördüğü tabela hazırlama kılavuzuna göre hazırlanır. Bu kılavuz bir rehber niteliği görür tabelada olması gerekenleri ayrıntılı bir şekilde işler. Böylece eczaneler tabelalarını bu kılavuzu dikkate alarak hazırlar, olası cezalardan da muaf olurlar. Kılavuzun olma sebeplerinden birisi de insanların eczanelere kolay ulaşmalarını sağlamaktır. Çünkü aynı gözüken tabelalar görsel bir bütünlük oluşturacağı için insanların eczaneleri tanıması ve görmesi kolaylaşır. Aynı zamanda tabelalarda standart bir uygulamaya gidilmesi, bütün eczaneleri eşit bir konuma sokar ve haksız rekabet ortamı oluşmaz.

Adana eczane tabelası hazırlanırken aydınlatma konusunun nasıl olması gerektiği de yine kılavuzda belirtilmiştir. Buna göre eczane yazısının kendisi istenildiği taktirde ledler ile aydınlatılabilir. Ancak eczanenin sahip olduğu adın aydınlatılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bütün bu detaylar, eczane tabelası hazırlayacak olan firmalar tarafından bilinmeli ve uygulanmalıdır. Bu nedenle kurallara hakim firmalarla çalışılması önemli bir detaydır. Eczanenin tabela hazırlatırken iyi araştırma yapması da gerekir.

Adana eczane tabelası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken zemin rengi, harf boyutları ve yükseklikleri, kırmızı rengin hangi oranda ve ne kadar kullanılabileceği, kılavuzda şekiller ve yazılar ile de ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Aynı zamanda hangi durumlarda metal plakaların kullanılması gerektiği, boyanın hangi durumlarda lazım olduğu, oranlar değiştikçe zemin boyutunun ne şekilde değiştiği de yine burada açıkça belirtilmiştir.

About the author

admin

Leave a Comment