Genel

Adıyaman Eczane Tabelası

Adıyaman Eczane Tabelası

Geçmişten bugüne tabelalar ve levhalar yaşamın birçok alanında kendisine yer edinmiştir. Toplu ve kalabalık yaşamanın bir getirisi olarak sosyal hayatı düzenleme görevi üstlenmişler, insanlara aradıkları yeri bulma konusunda kolaylık sağlamışlardır. Önceleri ahşap gibi malzemelerden yapılsalar da metal ve demir ile birlikte dayanıklı olmuşlar ve teknolojinin olanakları ile farklı segmentlerde üretilmişlerdir. Tabelalar, evrensel olarak dünyanın her ülkesinde aynı işlevi görürler. Örneğin bir eczane tabelası, insanların kolaylıkla tanıyabileceği bir şekilde dizayn edilmiştir.

Eczane Tabelalarında Standart Uygulamaların Nedenleri

Eczane tabelaları, Adıyaman eczane tabelası başta olmak üzere birtakım kurallara tabidir ve yasalara uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu kuralların birincil nedeni tabelaları bir standarda oturtmaktır. Böylece bütün eczane tabelaları aynı görünür ve insanların kolayca eczanelere ulaşmaları sağlanır. İkinci sebep, görsel bir karmaşanın yaşanmasını engellemektir. Çünkü her biri farklı büyüklük ve biçimdeki tabelalar, bir kafa karışıklığı yaratabileceği gibi görsel olarak da kirliliğe sebep olabilirler. Özellikle büyük şehirlerde tabela sayısı çok olduğu için bu durumun yaşanması daha muhtemeldir.

Adıyaman eczane tabelası ve diğer illerde eczane tabelaları hazırlanırken Eczacılar Birliği’nin kılavuzu dikkate alınır. Bu kılavuz, eczane tabelalarının nasıl hazırlanması gerektiğine ilişkin bütün maddeleri içerir, görsellerle net ve anlaşılır açıklamalara yer verir. Kılavuza göre eczane yazısı ışıklı bir aydınlatma uygulanabilen bir tabela birimidir. Oysa eczanenin kendi ismine ledler ile bir aydınlatma yapmak mümkün değildir. Tabelanın zemininin ise beyaz olması gerekmekte, harf yüksekliklerinin de belirli bir yüksekliği aşmaması gerekmektedir.

Tabela Hazırlatma

Tüm bu detaylar, Adıyaman eczane tabelası hazırlanırken de dikkate alınmalıdır. Bunun için kılavuz iyi incelenmeli, tabela hazırlatılacağı zaman görüşülen firmanın da bu bilgilere vakıf olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü kural ve yasa ihlalleri, uzun vadede cezai işlem uygulanmasınaiyaman sebep olmaktadır. Kılavuzda ayrıca hangi durumlarda metal plakaların kullanılacağı, boya yapılacak boyanın kodunun ne olduğu da yazmaktadır. Sonuçta tabela oranları değiştikçe zemin boyutu da değişmektedir ve bu detayların bilinmesi önem arz etmektedir. Kılavuz sayesinde soru işareti kalmadan eczane tabelası hazırlanabilmektedir.

 

 

About the author

admin

Leave a Comment