Genel

Amasya Eczane Tabelası

Amasya Eczane Tabelası

İnsan hayatının önemli bir parçası olan, hayatı düzenleyen, evrensel olarak insanların anlayabileceği işaretler vazifesi gören tabelalar, geçmişten bu yana farklı malzemelerle üretilmişlerdir. Tabelalara bakıldığında kentleşmeyle birlikte arttıkları görülebilir. Bu artış, görsel bir kargaşa yaratma riski de taşıdığından, tabelalar belirli yasalara tabi olurlar. Yani tabelalar hazırlanırken kabul görmüş standartlar devreye girer, bu sayede tabelaların, özellikle de eczane tabelalarının aynı görünmesi sağlanır. Ülkemizde bu, Eczacılar Birliğinin yayınladığı kılavuz maddeleri uygulanarak sağlanır.  Kurallara uymayan tabelalara ceza bedeli kesilmektedir.

Eczane Tabelaları ve Standartlar

Amasya eczane tabelası ve diğer illerde kullanılan eczane tabelaları da Eczacılar Birliği’nin bu kılavuzuna bağlı kalınarak hazırlanmalıdır. Bu noktada tabela hazırlayacak firmalara büyük görev düşmektedir. Kuralların bilinmesi ve doğru uygulanması önemlidir.  Kılavuzda, tabelanın boyutları, içermesi gereken renkler, plakaların hangi boya ile boyanacağı, beyaz zemin ve kırmızı tabela boyutları, tabeladaki yazıların harf yükseklikleri gibi detaylara yer verilmiştir. Hatta tebliğe çizimler de eklenmiş ve çizimlere boyutlar, renkler de işlenmiştir.

Amasya eczane tabelası söz konusu eczane tabelaları içerisinde yer aldığından, ışıklı ve ışıksız kullanımına ilişkin kurallar da yine tebliğdeki kurallardır. Işık kullanımı eczanenin inisiyatifine bırakılır. Son yıllarda led aydınlatmalı tabelalar meşhurdur, gece de tabelanın fark edilmesini sağlar. Ancak eczane tabelalarında ışık, yalnızca eczane yazısında kullanılabilir. Eczane tabelası hazırlatılmak istenildiğinde, bu kuralların tamamına ve büyün detaylara hakim firmalar ile anlaşma yapmak gereklidir.

Amasya Eczane Tabelası Kuralları

Amasya eczane tabelası için kılavuzdaki bazı maddeler şöyledir. Tabeladaki alüminyum kasalar iki renkten oluşmalıdır. Bu renkler kırmızı ve beyazdır. Zeminler 2 mm kalınlığında olmalı ve alüminyum malzemesinden olmalıdır. Alüminyum kasanın ve aynı zamanda kırmızı, yan alınların boyanması gereken renk ve kodu da yine tebliğde belirtilmiştir. Boyadan evvel kromatlama işlemi de yapılmalıdır. Alodine işlemi ise bu işlemden sonra gelmektedir. Ayrıca kaynak yapıldığı zaman profillerdeki pürüzler de düzeltilmelidir. Eğer zeminler birbirine bağlanacaksa bu işlem alüminyum profiller ile yapılmalıdır. Profillerin yan yana gelen parçaları birbirine tam oturmalıdır. Beyaz zemin üzerindeki eczane ismi ise büyük harflerle yazılmalıdır.

 

About the author

admin

Leave a Comment