Genel

Ankara Eczane Tabelası

Ankara Eczane Tabelası

İnsanlar toplu halde yaşamaya başladıklarından itibaren sosyal hayatı düzenleyen işaretler de devreye girmiştir. Ortak bir görsel dil oluşturan ve toplumsal hafıza yaratan tabelalar, sosyal hayatta düzen sağlar olmuştur. Bu sebeple geçmişten bu güne yaygın olarak kullanılmaktadır. Şehirleşme ve modern kent hayatı ile birlikte tabelaların artması, görsel bir kirlilik yarattığından yasalar da devreye girmiştir. Ayrıca tabelalar, teknolojik gelişmelere paralel olarak süreç içerisinde farklı malzemelerden üretilmişlerdir.

Eczane tabelalarının taşıması gereken standartlar, ülkemizde Eczacılar Birliği’nin belirlemiş olduğu kılavuza ve kılavuzda yer alan kurallara dayanır. Bu kuralların amacı haksız rekabeti önlemek, insanların eczanelere kolay ulaşmasını sağlamak, tabelalarda görsel bir bütünlük yakalamaktır. Ankara eczane tabelası da bu kurallara tabidir.

Eczane Tabelaları ve Standartlar

Eczacılar Birliği’nin kabul ettiği tebliğde yer alan maddeler, tabelaların boyutlarını, kırmızı ve beyaz zemin oranlarını açıklar. Görseller ile hazırlanmış ve rahat anlaşılır anlatımı sayesinde tabelaların nasıl hazırlanacağını belirtir. Bu kuralların uygulanmaması, eczanelerin cezai bir işlem görmesine de neden olduğundan kurallar oldukça önemlidir. Ankara eczane tabelası hazırlayacak firmaların da bu kurallara uyması, tabela hazırlatacak olanların kurallara hakim firmalar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Demir profiller de önemli bir unsur olarak kılavuzda yer alır. Eğer eczanenin cephesi büyükse, yani 2 metre ile 4 metre arasında ise ve 4 metreden büyükse, demir profiller zorunludur. Demir profiller, dayanıklılığı arttırır. Ayrıca kaynak atıklarının tıraşlanması, bütün çıkıntıların böylece düzeltilmesi önemlidir. Ardından astar işlemi de yapılmalıdır. Levhaların ışıklı olup olmayacağı da yine kurallar arasında yer alır. Kılavuza göre ışıklı tabela kullanılacaksa “Eczane” yazısına led aydınlatma uygulaması yapılabilir.

Ankara eczane tabelası için kılavuzdaki maddeler, zemin renginin beyaz olması gerektiğini söyler. Zemin 400 santim boyutlarında ise zeminin olması gereken ölçü de 300×100 santimdir. Ya da astar boyada hangi boyanın kullanılacağı da yine bir detay olarak kılavuzda yer almakta, zemin oranı arttıkça harflerin yüksekliğinin ne olacağı da yine kılavuzda belirtilmektedir. Bütün bu bilgilere sahip olan ve tabela yapan firmalara ulaşmak için araştırma yapmak gerekir.

About the author

admin

Leave a Comment