Genel

Antalya Eczane Tabelası

Antalya Eczane Tabelası

Tabelaların ve levhaların hayatın her alanında yer alması, tabelaların tabi olacağı yasaları da gerekli kılmıştır. Tabelaları belirli standartlara oturtmak için çıkan yasaların sebeplerinden bir diğeri de görsel bir kirliliğin oluşmasını engellemektir. İnsanlar toplu halde yaşamaya başladıklarından itibaren işaretlerin hayatı kolaylaştırdığı bir gerçektir. Bu işaretler arasında tabelalar da yer alır. Üstünde uzlaşılan unsurlar olarak dikkat çekerler. Örneğin eczane tabelalarının aynı görünmesi, insanların eczaneyi tanımalarını kolaylaştırır.

Eczane Tabelalarındaki Standartlar

Ülkemizde eczane tabelalarının nasıl olması gerektiğine ilişkin kurallar Eczacılar Birliği tarafından kabul edilmiş yasada ayrıntılı şekilde işlenmiştir. Antalya eczane tabelası da bu standartların uygulandığı tabelalardandır. Alüminyum veya plastik gibi farklı özelliklere sahip tabelalar hayatın her alanını kaplasa da, eczane tabelalarında olması gerekenler belirli kurallara oturtulmuştur. Örneğin bu kılavuzda eczane tabelalarının yükseklik ve boyutları, hangi renklerin hangi ölçülerde kullanılacağı, zemin renginin nasıl olacağı, metal profillerin hangi durumlarda gerekli olduğu açıklanmıştır.

Bütün eczaneler tabelalarında belirli standartlara uymak ile yükümlüdür. Aksi halde ceza alabilmektedirler. Antalya eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları söz konusu olduğunda akla gelen kılavuz, eczane tabelaları arasında bir rekabetin yaşanmasını da önler. Maddelerde, kırmızı ve beyaz rengin tabelada kullanılabileceği yazılıdır. Ölçüler ise tabelanın büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bir örnek vermek gerekirse zemin ölçüsü 200 cm olan bir eczane levhası,  kırmızı tabelayı 200×45 santim boyutlarında kullanabilmektedir. Buna bağlı olarak harf yüksekliği ise 25 cm olmaktadır. Ancak zemin ölçüsü 300 cm boyutuna çıktığında, harf yüksekliklerinde de artış olmaktadır. Bütün bu kurallara tabela hazırlayacak firmaların vakıf olması ise dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Cephe Boyutları ve Metal Profiller

Hem diğer illerdeki eczane tabelalarında hem de Antalya eczane tabelası konusunda cephe boyutları da devreye girmektedir. Eczanenin cephesi büyükse tabelanın daha sağlam olması için metal profillerin kullanılması gerekir. Bu durum, ölçüsü 2 metreden fazla cepheler içindir. Taşıyıcı yatay ve dikey profiller, demir levhalardan yapılmalı ve kılavuzda belirtilen işlemlerden geçirilmelidir. Profiller, antipas boya ile boyanmalıdır. Arka yüzeyleri ise 0,50 mm kalınlığında alüminyum ile kapatılmalıdır.

 

 

About the author

admin

Leave a Comment