Genel

Artvin Eczane Tabelası

Artvin Eczane Tabelası

İnsanlar bir arada yaşamaya başladıklarından itibaren sosyal hayatı düzenleyecek kuralları ve işaretleri de kabul etmişlerdir. Tabelalar ve levhalar, görsel olarak kullanılan işaretlerin ve düzenleyicilerin başlıcalarıdır. Geçmişten bugüne farklı boyut ve özellikte hizmet vermişler ve farklı malzemelerden üretilmişlerdir. Özellikle şehirleşen bölgelerde, tabelaların sayısında artış olmuştur. Bu artış görüntü olarak bir çirkinlik yaratabileceği için belirli kurallar çıkmış, tabelalar kurallara uygun hazırlanır olmuştur. Bu tabelaların başında da eczane tabelaları bulunmaktadır. Eczane tabelaları hazırlanırken olması gerekenler, maddeler ile Eczacılar Birliği’nin kılavuzunda sıralanmıştır.

Artvin ve Diğer İllerdeki Eczane Tabelaları

Artvin eczane tabelası da tıpkı diğer illerdeki eczane tabelaları gibi bu kılavuzda yer alan standartlara uygun olarak hazırlanır. Bunun için tabelayı hazırlayacak firmaların yetkinliği önem kazanır. Eczaneler, ileride cezai bir işlemle karşılaşmamak için tabela hazırlatırken iyi araştırma yapmalı, yasalara aykırı bir tabela hazırlatmamalıdır. Örneğin tabela hazırlanırken zemin renginin beyaz olması gerekmektedir ancak kırmızı rengin kullanılabileceği de yine kılavuzda belirtilmiştir. Önemli olan doğru ölçüleri uygulamaktır ki ölçüler de kılavuzda hem yazılı hem de görsel olarak ifade edilmiştir.

Kurallara Uygun Tabela

Düzen, kolay algılamayı ve görmeyi sağladığı için Artvin eczane tabelası standartlara uygun hazırlanmaktadır. Tabeladaki harflerin yüksekliğinin nasıl olacağı, eczane yazısının kendisinin nasıl yazılması gerektiği, aydınlatma kullanılacaksa nelere dikkat edilmesi gerektiği kılavuzda belirtilmiştir. Örneğin zemin boyutu arttıkça harflerin boyut ve yüksekliğinde de değişiklik olmaktadır. Zemin ölçüsünün 300 cm olduğu bir eczane tabelası ile zemin ölçüsünün 500 cm olduğu tabelanın detayları, kırmızı tabela ölçüsü birbirinden farklı olacaktır.

Gerek Artvin eczane tabelası gerek diğer illerdeki eczane tabelaları söz konusu olsun, standartlar ve standart uygulamalar oldukça önemlidir. Işıklandırmanın eczane yazısının kendisine yapılabileceğinin bilinmemesi ya da doğru zemin renginin uygulanmaması, kılavuza aykırı olacağından cezai işlemlerin hayata geçmesi muhtemel bir hal almaktadır. Bir diğer önemli konu da geniş cephesi bulunan eczanelerdir ki bu eczanelerde tabelaların nasıl olması gerektiği de yine tebliğde belirtilmiştir. Cephesi 2 m, 3 m boyutlarında olan eczanelerde taşıyıcı malzeme olarak demir levhaların kullanılması önemlidir.

 

About the author

admin

Leave a Comment