Genel

Aydın Eczane Tabelası

Aydın Eczane Tabelası

Tabelalar, modern kent hayatı ile birlikte yaygın olarak kullanılan işaretler olmuşlardır. Sosyal hayatta bir görsel dil yaratan tabela ve levhalar, tıpkı trafik işaretleri gibi işlev görür ve insanlara belirli bir bilgiyi iletirler. Bugün plastik, ahşap, demir gibi farklı malzemelerden üretilen ve bu nedenle sanayinin de önemli bir kolunu oluşturan tabelalar, görüntü kirliliği yaşanmaması adına birtakım kurallara bağlı olarak üretilirler. Özellikle eczane tabelalarında, Eczacılar Birliği tarafından kabul edilmiş kılavuz önemli bir yer tutar. Bütün eczane tabelaları buradaki kurallara uygun hazırlanır.

Eczane Tabelaları ve Aydın

Bugün kullanılmakta olan bütün eczane tabelaları, tıpkı Aydın eczane tabelası gibi belirli standartlara uygun olarak hazırlanır. Her eczane dilediği gibi aydınlatma yapamaz, istediği zemin rengini kullanamaz. Görsel bir bütünlük oluşması için tabelanın boyutları, zeminin rengi, kırmızı rengin oranları standart olmalı, kılavuzda yazıldığı şekilde uygulanmalıdır. Levha Standartları Kılavuzu sayesine hem görsel karmaşanın önüne geçilmekte hem de haksız bir rekabet ortamının oluşması önlenmektedir. Aynı görünen tabelalar sayesinde bir eczane diğerini gölgede bırakmamaktadır.

Aydın eczane tabelası hazırlanırken bakılması gereken bu kılavuzda ayrıca şekiller de yer almaktadır. Şekillerde kırmızı rengin oranı da açık bir şekilde belirtilmiş, tabela örneklerinin yanına ölçüler de yazılmıştır. Bütün bu kurallara, tabela hazırlayan firmalar da vakıf olmalıdır. Yani bir eczane tabela hazırlatacağı firmayı seçerken bu detayı da gözetmelidir.

Eğer eczanelerde 4 metreye varan ya da 2 metreden fazla bir cephe söz konusu ise tabelada metal, sağlam profiller de kullanılmalıdır. Tabelanın su geçirmez özellikte olması da önemlidir.

Işıklı Tabelalara Yönelik Kurallar

Aydın eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları istenildiği taktirde ışıklı olarak da kullanılabilir. Son yıllarda ışıklı tabelaların sayısındaki artış, bu tabelaların geceleri fark edilmesini sağlar. Ancak ışık yalnızca “eczane” yazısında kullanılır, eczanenin kendi adı led panellerle ışıklandırılamaz. Bu kurallar da yine kılavuzda yer alır. Kılavuzdaki maddeler dikkatlice incelenerek hazırlanan tabelalar görsel bütünlüğü bozmaz, insanların eczaneyi bulması kolaylaşır. Aynı zamanda eczanenin de bir ceza bedeli ödemesine gerek kalmaz.

 

About the author

admin

Leave a Comment