Genel

Balıkesir Eczane Tabelası

Balıkesir Eczane Tabelası

Tabelalar, bir iletişim kanalı oluşturan ve yüz yıllardır insanların hayatında yer alan yapay göstergelerdir. Bir tabela kullandığı renkle ve yazı fontuyla dikkat çekebileceği gibi insanların algısını olumsuz da etkileyebilmektedir. Anlaşılmaz, karmaşık tabelalar insanlar tarafından zor okunabilir. Ayrıca görsel olarak da aykırı dururlar.

Modern kent hayatında sayılarında artış yaşanan levha ve tabelalar, bazı yasalara tabi olmuşlardır. Özellikle sanayi sektöründe önemli bir pay sahibi olan tabelaların teknoloji ilerledikçe farklı malzemelerden yapıldıkları görülmüştür.

Eczane Tabelaları ve Standart Uygulamalar

Balıkesir eczane tabelası da tıpkı diğer tabelalar gibi belli standartlara uygun şekilde hazırlanır. Bunun için Eczacılar Birliği tarafından çıkarılan tebliğ kuralları dikkate alınır. Tebliğe göre bütün eczane tabelaları aynı standartlarda olmalı, hastaların eczanelere ulaşmaları da bu sayede kolay olmalıdır. Farklı boyutlardaki eczane tabelalarının kullanılması, görüntü açısından da yorucu olacağından belirlenen standartların uygulanması önemlidir. Böylelikle bir eczanenin diğerinin önüne geçmesi de engellenir, eşit bir sahada iş rekabeti sağlanır. Hem de alıcılar için bir düzen yaratılmış olur.

Görsel Kirlilik

Balıkesir eczane tabelası standartlara uygun olarak hazırlanırsa diğer eczane tabelaları ile uyum sergiler ve görsel kirlilik oluşmaz. Bu standartlara göre zeminin olması gereken rengi beyazdır. Tabelanın yüksekliği, eczanenin adının harf yüksekliği, kırmızı rengin kullanılabileceği alan da standartlara uygun olması gereken diğer detaylardır. Tebliğde hem yazılı hem de görsel olarak tabelanın içeriği ve renkler detaylı anlatılmıştır. Bu detaylara tabela hazırlayan firmaların da hakim olması gerekir. Yanlış tabelalar, eczanelere ceza kesilmesine neden olabilir. Tabela hazırlatılacağı zaman doğru firma seçilmesi bunun için önemlidir.

Balıkesir eczane tabelası tebliğe uygun çeşitleri ile alıcılara ve eczacılara hizmet verir. Tabela ölçülerinin ayarlanmasında cephe boyutu da devreye girer. Ya da kullanılacak olan demir profiller, cephe boyutu 4 metreyi bulduğu zaman daha da önem kazanır. Çünkü tabelanın sağlam olması gerekir. Ayrıca profillerin boyanacağı boyanın kodu, kaynak işleminden sonra uygulanması gereken işlemler de bu kılavuzda belirtilmiştir.

 

About the author

admin

Leave a Comment