Genel

Bilecik Eczane Tabelası

Bilecik Eczane Tabelası

İnsanların birlikte yaşamaya başladıkları dönemden bu yana hayatı kolaylaştıran ve bir iletişim kanalı oluşturan işaretler, yüzyıllar geçtikçe hayatın her alanına eklenmeye başlamıştır. Tabelalar da bu işaretlerin başında yer alır. Modern kent hayatının getirilerinden olan levha ve tabelalar, zaman içerisinde kimi yasalara tabi olmuşlardır. Özellikle sanayi sektöründe işlev gören tabelaların teknoloji ilerledikçe farklı versiyonları da kullanılmaya başlanmıştır. Işıklı tabelalar, insanların dikkatini çekmesi noktasında önemli olmuş, özellikle geceleri etkili olmaya başlamışlardır. Plastik, alüminyum gibi farklı malzemeler ise tabelalara farklı boyutlar ve tarzlar katmaya devam etmiştir.

Eczane Tabelaları

Bilecik eczane tabelası da diğer tabelalar gibi belli standartlara sahip olmalıdır. Eczacılar Birliği tarafından çıkarılan tebliğe uygun hazırlanan tabelalar, tebliğ gereği aynı standartlarda olmalı, farklılık yaratarak ötekilerden sıyrılmamalıdır. Bu şekilde hastaların eczanelere ulaşmaları kolaylaşır. Hem de görsel açıdan bir bütünlük yakalanmış olur. Farklı boyutlara sahip eczane tabelalarının kullanılması görüntü açısından da bir karmaşa yaratır. Belirlenen standartlar sayesinde ise tabelalar sabitlenir, bir eczanenin diğerinin önüne geçmesi engellenir. Hem alıcı hem de satıcılar için bir düzen yaratılmış olur.

Tebliğde Belirtilen Kurallar

Bilecik eczane tabelası standartlara uygun olarak hazırlandığı taktirde görsel kirliliğin oluşması da, haksız rekabet ortamının yaşanması da önlenir. Bu standartlar gereği tabela beyaz olmalıdır. Aynı şekilde tabelanın yüksekliği ve eczanenin adının harf yüksekliği de standartlara uygun kullanılmalıdır. Beyaz rengin haricinde kırmızı rengin kullanıldığı tabelalar da kabul edilen tabelalar arasındadır. Tebliğde tabelanın içeriği ve renkler detaylı olarak belirtilmiş, kullanılması gereken ölçüler de verilmiştir.

Bilecik eczane tabelası tebliğe uygun çeşitleri ile eczacılara hizmet verir. Tebliğdeki maddelere uyum sağlamayan tabelalara sahip eczaneler ceza ödemek durumunda kaldıklarından tabela ölçülerinin, renklerin ve harf yüksekliklerinin seçiminin doğru ayarlanması önemlidir. Eczaneler, bu konulara ve detaylara sahip firmalar ile anlaşarak tabela yaptırmalıdır. Böylece olası cezalara maruz kalmazlar. Örneğin eczanenin cephesi 2 metrenin üzerindeyse malzeme olarak demir profil kullanılmalıdır. Aksi halde olumsuz hava koşullarından tabela etkilenebilir ve kimi kazaların meydana gelmesi kaçınılmaz olur.

About the author

admin

Leave a Comment