Genel

Bitlis Eczane Tabelası

Bitlis Eczane Tabelası

Tabelalar ve levhalar geçmişten bugüne hayatın her alanında yer alırlar. Toplu halde yaşanmaya başlandığından beri işaretlerin hayatı kolaylaştırdığı ve ortak bir dil kurduğu bir gerçektir. Bu işaretler arasında yer alan tabelalar da insanların tümünün üstünde uzlaştığı unsurlar olarak dikkat çekerler. Özellikle modern kent hayatının hüküm sürdüğü yerlerde farklı çeşit ve özellikteki tabelalar binaların dört bir yanını kaplar, markaların öne çıkmasını sağlar. Ancak bu tabelaların da belirli yasalara tabi kılınması gerekir. Hem görsel kirliğin önlenmesi hem de haklı bir rekabet ortamının oluşturulması için.

Eczane Tabelalarında Standartlar

Bitlis eczane tabelası standartların uygulandığı tabelalardandır. Alüminyum, ahşap, plastik gibi farklı özellikteki tabelalar hayatın her alanını kaplasa da eczane tabelalarında kullanılan belirli standartlar ve uyulması gereken belirli kurallar vardır. Eczane tabelalarının yükseklik ve boyutları, hangi renklere yer verebileceği ya da yazıların yüksekliklerinin ne olacağı, Eczacılar Birliği’nin tebliğinde belirtilmiştir. Bu tebliğ sayesinde bütün eczaneler belirli standartlara uymak ile yükümlüdürler. Aksi halde ceza kesilmektedir. Tabelaların standart bir görünüme kavuşması, insanlar açısından da eczaneleri tanımayı kolaylaştırır. Hem de eczaneler arasında haksız bir rekabetin oluşması önlenir.

Bitlis eczane tabelası için maddelerde, kırmızı ve beyaz renklerin kullanılabileceği yazılıdır. Örneğin zemin ölçüsü 200 cm olan bir eczane levhasında kırmızı tabela boyutları 200×45 santim olabilmektedir. Harf yüksekliği de 25 cm olmaktadır. Ancak zemin ölçüsü 300 cm olduğunda isim harf yükseklikleri de ona göre değişkenlik göstermekte ve orantılı bir şekilde büyümektedir. Eczane tabelalarının tebliğe uygun hazırlanması için eczanelerin bu maddelere hakim firmalar ile çalışmaları da önemlidir. Bu açıdan alanında uzman tabela firmaları ile iletişime geçilmelidir.

Hem diğer illerdeki eczane tabelaları hem de Bitlis eczane tabelası eczanenin cephesine göre de malzeme farklılığı taşır. Cephesi 2 m’den fazla olan cephelerde kullanılan malzeme, hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Taşıyıcı yatay ve dikey profillerin demir levhalardan seçilmesi bu noktada önemlidir. Profillerin tamamı antipas boya ile boyanmalıdır. Arka yüzey ise 0,50 mm, gofrajlı  alüminyum malzemesi ile kapatılmalıdır.

 

 

About the author

admin

Leave a Comment