Genel

Bolu Eczane Tabelası

Bolu Eczane Tabelası

Tabelalar ve levhalar görsel olarak kullanılan, hayatı kolaylaştıran ve insanların anlamalarını sağlayan işaretlerdir. Geçmişten bugüne farklı boyut ve özellikteki tabelalar kullanılmaya devam etmekte, özellikle şehirleşen bölgelerde tabelaların sayısında artış yaşanmaktadır. Binaların cephelerini kaplayan, ışıklı modelleri ile gece görüşüne de katkı sunan tabelalar, belirli yasalara da tabidir. Tabelaların belli standartlara uygun hazırlanmaları, görsel bir kirlilik oluşmaması için önemlidir. Bu tabelaların başında da eczane tabelaları gelir. Eczane tabelalarının hangi standartları taşımaları gerektiği maddeler ile sıralanmıştır.

Bolu ve Diğer İllerde Eczane Tabelaları

Bolu eczane tabelası tıpkı diğer illerdeki eczane tabelalarında olduğu gibi belli standartlar dikkate alınarak hazırlanır. Böylece haksız rekabet ortamı da oluşmaz, eczane firmaları arasında birisi diğerinden öne çıkmaz. Görsel olarak belli bir ölçütün belirlenmesi, düzeni de beraberinde getirir. Düzen ise kolay algılamayı ve görmeyi sağlar. Eczacılar Birliği’nin hazırlamış olduğu tebliğde yer alan tabela maddeleri sayesinde insanlar eczanelere kolay ulaşırlar. Bu maddelerin sıralandığı kılavuz Eczane Levha Standartları Kılavuzu olarak adlandırılır.

Kurallara Uygun Tabela

Bolu eczane tabelası kurallara uygun hazırlandığı taktirde kırmızı ve beyaz rengi kullanabilir ancak zemin levhasının beyaz renkte olması şarttır. Yüksekliğin ne kadar olacağı, değişen yüksekliğe göre harf yüksekliklerinin kaç cm olacağı da yine bu maddelerde belirtilmiştir. Zemin boyutu arttıkça harflerin ve eczane ismi harflerinin boyutları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin zemin ölçüsünün 300 cm olduğu bir tabela ile zemin ölçüsünün 200 cm olduğu bir tabela birbirinden farklı olacaktır.

Gerek Bolu eczane tabelası gerek diğer illerde kullanılan eczane tabelaları, bu standartlara uygun hazırlanmadıkları taktirde cezai işleme maruz kalabilirler. Bu nedenle tabela hazırlatmak üzere anlaşılan firmanın alanında uzman ve bilgili olması önemlidir. Tabela, tebliğde belirtilen kurallar dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Bir diğer önemli husus da geniş cephesi bulunan eczanelerin tabelalarında sağlam malzemenin kullanılmasıdır. Tebliğe göre cephesi 2 m, 3 m, 4 m olan eczaneler, taşıyıcı malzeme olarak demir levhalar kullanmalıdır. Aynı zamanda profillerin antipas boya ile boyanması da yine belirtilen kurallardandır.

About the author

admin

Leave a Comment