Genel

Burdur Eczane Tabelası

Burdur Eczane Tabelası

İnsanlar toplu halde yaşamaya başladıklarından beri tabelalar ve levhalar hayatı kolaylaştıran, düzene sokan öğeler olarak yaygınlık kazanmıştır. İnsanlar için ortak bir dil oluşturan tabelalar sayesinde sosyal hayatta bir düzen yakalamak mümkündür. Şehirleşmenin artmasıyla birlikte tabelalarda da artış yaşanmış, binaların cepheleri tabelalarla kaplanmıştır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak tabelalar da farklı malzemelerden üretilir olmuşlardır. Her tabelanın belli bir kurala tabi olması gibi bir sonuç da kaçınılmaz olarak doğmuştur. Örneğin eczane tabelaları, belirli standartların uygulanması gereken tabelaların başında gelmektedir. Bu standartlar, Eczacılar Birliği’nin belirlemiş olduğu birtakım kurallara dayanır.

Eczane Tabelaları ve Uyulması Gereken Standartlar

Burdur eczane tabelası da diğer illerdeki eczane tabelalarında olduğu gibi birtakım standart kurallarına tabidir. Eczacılar Birliği’nin kabul ettiği tebliğe göre tabelaların boyutları, zemin oranı, hangi renklerin kullanılacağı, tabelaların nasıl hazırlanılacağı belirtilmiştir. Bu kuralların uygulanma sebeplerinin başında görsel olarak bir bütün ve uyum yakalamak gelir. Eczane tabelalarının hepsi aynı standartlarda üretildikleri taktirde müşteriler için eczaneyi tanımak kolaylaşır, öte yandan iş hayatında haksız bir rekabet yaşanmasının da önüne geçilir.

Burdur eczane tabelası tebliğ kurallarınca beyaz zemin rengini kullanmalıdır. Örneğin tabelada zemin 400 santim boyutlarında ve üzerindeki boyutlarda ise beyaz zemin ölçüsü de 300×100 santim olmalıdır. Bu kuralların tamamı ayrıntılı bir şekilde tebliğde belirtilmektedir. Eczane, tabela yaptıracağı zaman bu kurallara hakim bir firma ile anlaşmalıdır. Aksi halde ceza ödemesi gerekebilir. Bu nedenle eczane tabela kurallarını bilen, alanında uzman bir ekiple çalışmak önemlidir.

Tabelada Demir Profiller

Burdur eczane tabelası için bir diğer önemli husus da kullanılacak olan demir profillerdir. Eğer eczanenin cephesi 2 metre ile 4 metre arasında ve 4 metreden büyükse, demir profillerin kullanılması tabelanın dayanıklılığını arttıracaktır. Yine bu kuralların tamamı da tebliğde yer almaktadır. Kaynak atıklarının tıraşlanması ve bütün çıkıntıların düzenlenmesi, ardından astarlama işleminin yapılması önemlidir. Kırmızı taşıyıcı levhanın ise zeminle aynı ölçüde olması gerekmektedir. Levhaların ışıklı olup olmayacağını ise eczane belirleyebilmektedir. Eğer ışıklı tabela kullanılacaksa “Eczane” yazısında led aydınlatma kullanılmalıdır.

 

About the author

admin

Leave a Comment