Genel

Bursa Eczane Tabelası

Bursa Eczane Tabelası

Yüzyıllardır insanların kullandığı ortak işaretlerin arasında tabela ve levhalar da bulunmaktadır. İnsanların bir arada yaşamalarının sonuçlarından biri olan ve hayatı düzenlemek, kolaylaştırmak gibi bir görev gören tabelalar, özellikle şehirleşen yerlerde artış göstermiştir. Demir, alüminyum, plastik gibi farklı malzemeler dönem dönem kullanılmış, gelişen teknoloji ile tabelaların kalitesinde de bir artış yaşanmıştır. Bugün özellikle demir profilin kullanıldığı tabelaları görmek, ışıklı tabelaların geceleri sokakları aydınlattıklarına tanık olmak mümkündür. Bu tabelaların başında da eczane tabelaları gelmektedir.

Eczane Tabelaları

Bursa eczane tabelası ve diğer illerde kullanılan tabelalar belirli standart ölçü ve biçimsel özelliklere sahip olmalıdır. Bütün kurallar, Eczacılar Birliği’nin yayınlamış olduğu tebliğde belirtilmiştir. Tabelalar kimi zaman ışıklı da olabilmektedir. Ancak söz konusu eczane tabelalarında ışık kullanımının da belirli standartları vardır. Tabelaların aynı kılınması, görsel olarak yaşanacak olası karmaşanın da önüne geçmeye yaramaktadır. Eğer eczanenin cephesi büyükse, 2 metre, 3 metre, 4 metre gibi boyutlarda ise bu sefer demir plakaların kullanılması ve tabelanın dayanıklılığının arttırılması da devreye girer. Olumsuz hava koşullarına ve rüzgara karşı önlem almak da önemlidir.

Bursa eczane tabelası söz konusu olduğunda tabelaların tamamının tebliğdeki kurallara uyması beklenir. Aksi halde eczaneye cezai işlem uygulanmak zorunda kalınabilir. Tebliğdeki maddelerde levhanın yüksekliği, kırmızı rengin ne şekilde kullanılacağı, zemin renginin nasıl olacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Örneğin ışık kullanmak, eczanenin inisiyatifinde olan bir şeydir. Ancak ışığın kullanımında da dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Eczanenin adı değil yalnızca “eczane” yazısı ışık ile aydınlatılmalıdır.

Tabela Hazırlanması ve Firmalar

Tüm bu kurallar, Bursa eczane tabelası hazırlayan firmaların dikkat etmesi gereken kurallardandır. Firmalar, eczane tabelası hazırlarken bu detaylara vakıf olmalıdır. Bu nedenle uygun firma bulmak da işin önemli bir parçasıdır. Tabelalarda beyaz rengin haricinde kırmızı renk de kullanılabilmektedir. Tabela ve levhaların bazı yasalara tabi olmalarının nedeni, görsel açıdan bir bütünlük yakalamak, insanlara eczaneyi kolay ulaşabilecekleri görsel bir tasarım sunmaktadır. Standartlar sayesinde ayrıca haksız bir rekabet de önlenmektedir.

About the author

admin

Leave a Comment