Genel

Çanakkale Eczane Tabelası

Çanakkale Eczane Tabelası

Tabelalar ve levhaların geçmişten bu yana yaygın olarak kullanıldığı ortadadır. Hem sosyal hayatı düzenlemekte hem de insanlara aradıkları bir yeri kolay bulmada rehberlik etmektedirler. İnsanlar toplu halde yaşamaya başladıklarından beri bu işaretlerin ve tabelaların kullanılması da yaygınlaşmaya başlamıştır. Tabelaların, herkesin anlayabileceği görsel bir dil kurdukları söylenebilir. Tarihin farklı dönemlerinde farklı malzemelerden üretilen tabelalar kullanılmışsa da özellikle metal, alüminyum, plastik gibi malzemelerin hayatımıza girmesi, bu malzemeleri tabelalarda da kullanılır kılmıştır. Önemli bir diğer nokta da tabelalar hazırlanırken uyulması gereken kuralların olduğudur.

Eczane Tabelalarında Olması Gereken Standartlar

Birtakım kurallara tabi olan tabelaların başında Çanakkale eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları gelmektedir. Bir eczane tabelası hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, Eczacılar Birliği’nin hazırlamış olduğu tebliğde belirtilmiş ve detaylandırılmıştır. Böyle bir tebliğin gereklilik sebeplerine bakıldığında birçok şey söylemek mümkündür. Öncelikle tabelada standart uygulama, görsel bir bütünlük yaratmaktadır. Böylece bütün eczaneler aynı şekilde insanlara tabelaları ile hizmet vermektedir. Eczaneler arasında yaşanacak bir haksız rekabet durumu da böylece kesin bir şekilde ortadan kaldırılır.

Çanakkale eczane tabelası söz konusu olduğunda tabelanın yüksekliğinin ne kadar olacağı, kullanılacak yazıların yüksekliklerinin kaç santim olması gerektiği, zemin renginin hangi renkten seçilmesi gerektiği gibi detaylar devreye girmektedir. Bu detayların tümü de tebliğde bulunmaktadır. Tebliğde ayrıca kırmızı rengin ne şekilde kullanılacağı da belirtilmiştir. Örneğin zemin 200 santim ise kırmızı tabela boyutları da 200’e 45 santim olmalıdır. Buna göre harf yüksekliği de 25 santim olmalıdır. Zemin ölçüsünün değişen boyutları, ismin harf yüksekliğini de etkilemektedir.

Firmalar ve Tabelalar

Çanakkale eczane tabelası üreten firmaların tüm bu detaylara hakim olması gerekir. Aksi halde, olası bir kural ihlalinde eczanenin bir ceza bedeli ödemesi gerekir. Dolayısıyla tabela yapacak olan firmayı da iyi seçmek önemlidir. Eczanenin cephesinin 2 metreden fazla olduğu durumlarda demir profillerin kullanılarak tabelaya sağlamlık katılması gerekir. Ayrıca bu profillerin tamamı antipas boya ile boyanır, arka yüzeyde 0,50 milimetre kalınlığında gofrajlı alüminyum malzemesi kullanılır.

 

About the author

admin

Leave a Comment