Genel

Çankırı Eczane Tabelası

Çankırı Eczane Tabelası

Tabelalar insan hayatının önemli bir parçasıdır. Hem bir düzen sağlamakta hem de evrensel olarak insanların anlayabileceği işaretler olarak hizmet vermektedirler.

Geçmişten bu yana farklı malzemelerle üretilen tabelalara bakıldığında, bu tabelaların kentleşmeyle birlikte belirli yasalara tabi oldukları görülür. Görsel açıdan bir uyumun yakalanması, kargaşanın önüne geçilmesi için standartlar önemlidir. Söz konusu eczane tabelalarında ise standartlara uyum ekstra bir gereklilik halini alır. Kurallara uymayan tabelalar bazı cezaları ödemekle yükümlü olabilirler.

Eczane Tabelaları ve Olması Gereken Standartlar

Çankırı eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları, Eczacılar Birliği tarafından belirlenmiş kurallara uymadıkları taktirde cezai işlem görebilirler. Eczane tabelasının boyutları, içermesi gereken renkler, olması gereken harf yükseklikleri detaylı bir şekilde bu tebliğde belirtilmiş, hatta tebliğe çizimler de eklenmiştir. Bu ölçülü çizimler, eczane tabelalarının nasıl olması gerektiği konusunu aydınlatmaktadır. Değişen tabela boyutlarına göre harf yüksekliklerinin nasıl değiştiği de görsellerde açıktır.

Çankırı eczane tabelası söz konusu olduğunda, ışıklı ve ışıksız tabelaların kullanımı eczanenin inisiyatifine bırakılır. Ancak ışık, eczane yazısında kullanılabilir. Yani eczanenin adına bir aydınlatma uygulaması yapılamaz. Tabelalarda kırmızı ve beyaz renk kullanılabilir. Bu renklerin zemine ne ölçüde kullanılacağı ise yine tebliğde belirtilmiştir. Eczane tabelaları hazırlatılmak istenildiğinde bütün bu kurallara hakim firmalar ile anlaşma yapmak önemlidir. Böylece sorun yaşanmadan tabela hazırlatılır. Eczane tabelası yapılırken bütün maddelerin detaylı incelenmesi gerekir.

Çankırı Eczane Tabelası Kuralları

Çankırı eczane tabelası söz konusu ise uyulması gereken kurallardan bazıları şöyledir. Tabeladaki alüminyum kasalar, kırmızı ve beyaz zeminlerden oluşmalı, zeminler 2 mm kalınlığında alüminyum olmalıdır. Alüminyum kasanın ve kırmızı, yan alınların hangi renkte boyanması gerektiği de yine tebliğde belirtilmiştir. Boyadan evvel kromatlama işleminin yapılması, ardından alodine işleminin uygulanması gerekir. Kaynaktan kalan pürüzlerin de düzeltilmesi önem arz eder. Zeminler birbirine bağlanırken alüminyum profil kullanılmalı, yan yana gelen parçalar birbirine tam oturmalıdır. Yani arada mesafe bulunmamalıdır. Beyaz zemin üzerindeki eczane isminin büyük harflerle olması önemli bir diğer noktadır. Işıksız folyo olmalı ve alüminyum zemine harfler böyle uygulanmalıdır.

About the author

admin

Leave a Comment