Genel

Çorum Eczane Tabelası

Çorum Eczane Tabelası

İnsanların ortak yaşamaya başladıklarından beri kullandığı tabelalar, modern kent hayatına geçişle birlikte yaygınlık kazanmıştır. İnsanlar için sosyal hayatı düzene sokan ve bir kolaylaştırıcı vazife gören tabelalar farklı malzemelerden yapılmışlardır. Bugün plastik, demir levhalar daha yaygın olsa da başlangıçta ahşap gibi malzemelerden de üretilmişlerdir. Tabelaların yaygın olması görüntü kirliliği yaratma riski taşıdığından birtakım yasal düzenlemeler de peşi sıra gelmiştir. Yasalara tabi olan tabelaların başında ise eczane tabelaları gelmektedir.

Eczane Tabelaları ve Önemli Noktalar

Bugün kullanılmakta olan Çorum eczane tabelası ve diğer il tabelaları, belirli standartlara uygun olarak hazırlanır. Yani her eczane kendi istediği gibi bir tabelayı asamaz. Tabelanın boyutları, kullanılacak zemin rengi, kırmızı rengin nerede ve hangi boyutta kullanılması gerektiği tebliğde yer alır. Tebliğ ise Eczacılar Birliği tarafından kabul edilmiş Levha Standartları Kılavuzudur. Bu kılavuzda görseller de yer alır ve doğru tabelanın nasıl olması gerektiği şekillerle de anlatılır. Şekillerin yanında boyutlar da yer alır.

Çorum eczane tabelası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken kuralların başında levhanın zemin boyutu ve harflerin bu zemine uygun bir yüksekliğe sahip olması yer alır. Boyutlar, insanlar için tabelayı kolay okunur kılar ve bütün eczane tabelalarında ortak bir standart benimsenmiş olur. Eğer eczanelerde 4 metreye varan bir cephe söz konusu ise tabelanın metal profiller ile desteklenmesi de işin içine girer. Böylece tabela sağlamlaşır ve olası rüzgarda uçma, kırılma riski taşımaz. Ayrıca tabelanın su geçirmez özellikte olmasına da dikkat edilir. Firmalara eczane tabelası hazırlatılacağı zaman tüm bu detaylara vakıf olmaları önem arz eder.  Aksi halde ceza ödemek durumunda kalınır.

Işıklı Tabelalara Yönelik Kurallar

Çorum eczane tabelası ışıklı olarak da kullanılabilir ancak ışık yalnızca “eczane” yazısında kullanılmalıdır. Yani eczanenin kendi adının led paneller ile aydınlatılması söz konusu değildir. Bu detayların tamamı da tebliğde yer alır. Bütün tabelaların bu kurallara uygun olarak hazırlanması, tabela hazırlatılacağı zaman firmanın da detayların bilincinde olması beklenir. Standartlara uygun tabelalar sayesinde görsel bir bütünlük yakalanır.

About the author

admin

Leave a Comment