Genel

Denizli Eczane Tabelası

Denizli Eczane Tabelası

Tabelaların ve aynı zamanda levhaların geçmişten bu yana yaygın bir şekilde kullanıldıkları ortadadır. Tabelalar sayesinde sosyal hayatta insanların bir kolaylık yaşaması mümkündür çünkü tabelalar işaret vazifesi görerek dükkan ve markaları ayırt edici kılmaktadır. Elbette bu ayırt edicilikte aykırı bir görüntünün de oluşmaması gerekmektedir. Tarih boyunca farklı boyut ve özellikteki tabelalar, modern kent hayatına geçilmesi ile birlikte belli yasalara tabi kılınmışlardır.

Eczane Tabelaları ve Standartlar

Tabelaların belirli standartlara uygun olarak hazırlanmasının çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplere bakıldığında haksız rekabetin önlenmesi ilk sırada yer alır. Aynı tabelalar sayesinde, örneğin eczaneler aynı şekilde alıcılara hizmet verirler. Denizli eczane tabelası ve diğer illerin eczane tabelaları söz konusu olduğunda uyulması gereken maddelerin Eczacılar Birliğinin yayınladığı kılavuzda yer aldığı görülür. Ülkemizdeki eczane tabelalarının hangi koşulları taşıması gerektiğine ilişkin bir açıklama niteliğinde olan kılavuzda bütün detaylar yer alır. Hatta şekiller ile tabelalarının boyutlarına ilişkin de görsel bilgiler bulunabilir.

Denizli eczane tabelası da diğer illerdeki eczane tabelalarında olduğu gibi renk, boyut, yazı yüksekliği anlamında standartlara uygun olmalıdır. Bütün eczane tabelaları insanlara aynı görsellikle hizmet vermelidir. Öncelikle zemin renginin beyaz olması ve zeminin boyutuna göre kırmızı tabelanın da şekillenmesi gerekir. 200 santim boyutundaki bir zemine, kırmızı tabela da 200×45 santim boyutlarında uygulanmalıdır. Buna göre harf yüksekliği ise 25 santim olmalıdır. Tüm detaylar, söz konusu tebliğde belirtilmiştir. Boyutlar arttığında oranların ne ölçüde değiştiği de yine burada yer almaktadır.

Işıklı Tabelalar

Denizli eczane tabelası söz konusu olduğunda gerekli maddelere tabelayı yapacak firmaların da vakıf olması gerekir. Kurallara uyulmadığı taktirde cezai işlem uygulaması yapılabilmektedir. Tabelaların ışıklı olup olmaması eczanenin inisiyatifine bırakılmıştır. Ancak ışık kullanılacaksa, yani tabela ledler ile aydınlatılacaksa bu aydınlatma eczanenin kendi isminde kullanılmamalı, eczane ismi öne çıkarılmamalıdır. Yalnızca “eczane” yazısının kendisi ledler yardımı ile aydınlatılabilir. Ayrıca metal profiller kullanılacağı zaman bu profiller antipas boya ile boyanmalıdır. Arka yüzeydeki gofajlı alüminyumun et kalınlığı ise 0,50 milimetre ölçüsünde olmalıdır.

 

About the author

admin

Leave a Comment