Genel

Eczane Tabelası

Eczane tabelası, tabela deyince ilk farklı renklerde olan, yazısı yine farklı renklerin ve boyutların olduğu çeşit çeşit tabelalar geliyor insanın aklına. Bu rengarenk cümbüşün arasında fark edilmesi için eczane tabelaları belli standartlarda üretilmiştir.

Bu sadece Türkiye’de böyle değil bir çok ülkede o ülkenin kendine göre belirlediği eczane tabelası standartları vardır. Her ülke kendi belirlediği standartlara uymak zorundadır. Yine standart belirleyen ülkelerin bu standartları yaptırım için kanunlarla koyduğu bazı cezai işlemlerde bulunmaktadır. İşte bu yüzden eczane tabelaları her ülkede bellidir. Zaten eczanelerin tabelasında kullanılan amblem de genellikle aynıdır.

Eczane Tabelalarının Önemi

Tabela insanın yaşadığı her çağda vardı. Çünkü o bir zorunluluk sebebiyle insanın hayatındadır. Toplu yaşayan insanın toplumsal olarak yaptığı faaliyetlerin hepsinde bir yol göstericiye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayan da tabelalar olmuştur.

En basiti sağlık durumunu ele alalım. Hasta olan bir insan önce bilmediği bir yerde doktora gidebilmek için hastane bulması gerekmektedir. bunun için yol tarifi ve doğru yolda olup olmadığını belli eden tabelalara ihtiyaç duyar. Hastaneyi buldu. Hastalığa tanı koyuldu şimdi sıra tedaviye geldi, hasta tedavi olabilmek için belli ilaç ya da sağlık ürünlerine ihtiyaç duyar ve onları bulacağı yer eczanelerdir.

Yine en yakın eczane tarifini aldıktan sonra eczane tabelalarının yardımı imdadına yetişir.ve ulaşması gereken yere ulaştırır. İnsan hayatında önemli bir yeri olan eczane tabelası insan teknolojinin en gelişmiş çağına bile ulaşmış olsa, yine de eczane tabelasına olan ihtiyacı asla bitmez. Çünkü insan yaratılış gereği ilerlediği her yolda emin adımlarla ilerlemek ister.

Şimdi Türkiye’deki eczane tabelası standartlarına gelelim. Bu standartlar eczacılar birliği tarafından ayarlanarak yönetmeliğe konup, tebliğ edilmektedir. Yayınlanan tebliğinde standartlar iki çeşittir. İkisinde de farklı ölçüler kullanılmış olup birey tabela yaptırmak için ikisinden birini tercih edebilir. Bu standartlarda tabelanın boyu, rengi ve kullanılacak malzemelerin niteliği belirtilmiştir. Bu standart belirleyerek sağlanan yaptırımın amacı; haksız rekabeti önlemek, tabelaların oluşturduğu görsel kirliliğin bir nebze de olsa önüne geçmek ve eczane arayanların, ulaşımlarını kolaylaştırmaktır.

About the author

admin

Leave a Comment