Genel

Ordu Eczane Tabelası

Ordu Eczane Tabelası

Tabelanın çok eski tarihlere dayanan bir hikayesi vardır. İnsan toplu halde yaşamaya başlamasından hemen sonra toplumsal algıları kolaylaştırmak için belli işaretlere ihtiyaç duymuştur. Bu işaretlerin adı şimdilerde tabela olmuştur.

Şehirleşmenin getirilerinden en büyüğü belli kullanılan yerlere büyük işaretlerin konmasıydı fakat bu işaretler büyük gelince işaretlerle ilgili belli yasalar çıktı. Sanayi sektöründen sonra işaretlerden dah çok tabelalar kullanılmaya başlandı ve elektrik icadıyla ışıklandırma tabelalar için yeni bir boyut kazandırmış oldu. Plastik devrimiyle tabela dah hızla büyümeye başladı. Ve artık bugün sahip olunan ileri teknoloji ile tabela devrimi söz konusudur.

 Eczane Tabelası Standartları

Ordu eczane tabelası adından anlaşılacağı üzere eczana tabalarına çıkartılan son eczacılar birliğinin çıkarmış olduğu tebliğe göre belli standartları olmak zorundadır. Peki bu eczane tabela standartları neden uygulanma mecburiyeti var. Tebliğde belirttiğine göre; aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczanelere erişimi kolaylaştırılması hedeflenmiştir. Farklı standartlarda kullanılan eczane tabelaların görsel bir kirlilik oluşturduğundan dolayı bu kirliliği engellemek adına yaptırılan bir uygulamadır. Bir de eczaneler arasında haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Ordu eczane tabelası içinde aynı standartlar geçerli olup uygulanmaktadır. Standartların ölçüleri şu şekildedir. Tabela rengi beyaz olmalıdır. Yüksekliği de belli bir standarttadır. eczane harf yüksekliği de belli standartlara uygun olmak zorundadır. Kırmızı renkte olan tabelalar da kabul edilmektedir. Bu şekilde sırlanmış birkaç standart tabela içeriği tebliğde belirtilmiş olup, taşıyıcı kırmızı levha da dahil olmak üzere hepsinin ölçüleri tek tek verilmiştir.

Ordu eczane tabelası bu standartlara uygun pek çok çeşidi ve alternatif ürünü hizmete sunmaktadır. Eczane pleksi kabartma harf kullanımı sağlanmaktadır. Bu belirtilen standartların dışına çıkan bütün eczanelere cezai işlem uygulanacağından yapılacak olan tabela ölçülerinin, renklerin harf seçeneklerinin hepsi aynı standarttı korumak zorundadır. Bu standartları iyi bilen bir tabelacının yapması eczane firması için olumlu bir ilk adımdır. Bir başka standart ise nitelik üzerine olmuştur. 2 m üzeri eczane cepheleri için demir profil malzeme kullanarak tasarlanması gerekmektedir. bu durumda kullanılan malzemelerin kaliteli olması şarttır. Çünkü hava koşullarına daha dayanıklı olmaları gereklidir

 

About the author

admin

Leave a Comment