Genel

Rize Eczane Tabelası

Rize Eczane Tabelası

Tabelanın tarihi ilk olarak işaretlerle başladı. En eski çağlara dayanan bir yeri belirlemek için işaret koyma insanın birlikte yaşama süreci ile başlamış olup daha sonra kendisini çok geliştirmiştir. Günümüzde ise yerini tabelalara bırakmış olan işaretleme sistemi bu devreye kadar epey bir gelişimden geçmiştir. Bunların arasında çağın gelişimiyle alakalı olarak ilk başta büyük işaretler kullanıldı daha sonra bu işaretlerin yerini küçük işaretler almaya başladı.

Fakat şehirlerin artık çok büyük hale gelmesi bu işaretleri yetersiz hale getirince artık insanlar tahtaları oyarak tabelalar oluşturmaya başladılar. Ve sanayi devrimi ile bu tabelalar hem küçüldü hem daha hızlı ve pratik üretilmeye başladı. Elektriğin keşfiyle dah da gelişen tabelalara bir de ışıklandırma sistemi eklendi ilk başta ampullerle sağlanan ışıklandırma daha sonra yerini LED’lere bıraktı.

Kısacası teknolojinin gelişmesiyle petrolün işlenmeye başlayıp plastik üretiminin hızlanması ,ile tabela dünyası çeşit çeşit tabelalara yerini bıraktı. Rize eczane tabelası da bu sistemin bir parçası olarak devam etmektedir.

Eczane Tabelası Standartları

Eczan tabelaların yeri tabelacılıkta ayrı bir yerde durmaktadır. Rize eczane tabelası da bu ayrıcalığı korumaktadır. Eczane tabelaları için çıkartılan son tebliğle beraber standartlar aynı düzeye getirildi. Çünkü hastaların eczaneleri hemen bulmaları, farklı tabela çeşitliliğinden kaynaklanan görsel kirliliğin ortadan kalkması için ve eczane sahipleri arasında haksız kazancın önüne geçilmek için ayarlanmışlardır.

Rize eczane tabelası da bu uygulamaların hepsine riayet ederek içini icra etmektedir. Standartla şu şekilde belirtilmektedir. Eczane tabelaları beyaz veya kırmızı renkte olmak zorundadır. Aynı şekilde eczane kelimesinde kullanılan harflerin yüksekliği belirlenmiş ölçülerde olması gerekmektedir. yine tabelaların boyutları şekilleri standartlara da ayrıntılı bir biçimde verilmiş olup birkaç standart çeşitliliği de eklenmiş olarak verilmiş .

Çünkü eğer bu belirtilen standartların dışına çıkılacak olursa cezai işlem uygulaması yapılacağı tebliğde belirtilmiş. o yüzden eczane tabelası yaptıranların bunların hepsine dikkat etmeleri gerekmektedir. ayrıca kullanılacak malzemenin özellikleri de verilmiş. 2m,3m, 4m ve üzeri eczane cepheleri için demir profil malzeme kullanılması belirtilmiştir. Çünkü hava şartlarına dayanaklıkta önemlidir.

 

About the author

admin

Leave a Comment