Genel

Sakarya Eczane Tabelası

Sakarya Eczane Tabelası

Yüzyıllardır insanoğlu toplu bir biçimde yaşayıp bu birlikte paylaşımdan ortaya çıkan ihtiyaçları ise birlikte gidermişlerdir bunlardan birisi ise bir yer tayini için bırakılan işaretleridir. Bu işaretler zamanla gelişmiş ve yerini bugünkü tabelalara bırakmıştır. Hatta bu tabelalar için zamanında işaretler için kanun çıkarıldığı gibi günümüzde de tebliğler yayınlanmış .

Bu şekilde tabela çeşitleri de birbirinde ayrılmış . İlk zamanlara büyük işaretler çok yer kaplıyor diye onların küçültülmesine karar verilmiş bugün ise eczane tabelalarının standartları belirlenmiştir. Buna göre eczane tabelası yaptırmak isteyenler kendi tercihlerine göre eczane tabelası yaptıramazlar tebliğ de ne yayınlandı ise ona dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sakarya eczane tabelası da bu tebliğe dikkat ederek hazırlık yapmaktadır. Her dönemin ihtiyacına göre belirlenen tabela sistemleri elektriğin bulunması ile farklı bir döneme girmiştir. Tabelaların etrafı ampullerle ışıklandırılarak kullanılan ampullerin yerini şimdilerde LED ışık sistemlerine bırakmış. Hatta plastik üretimini hızlanmasından sonra hızlı bir gelişim kaydetmiştir tabela üretimi. Bunların en güzel tarafı kişinin kendine özgü tabela hayal edip onu yaptırmasıdır ama bu her çeşit tabela için geçerli olmamaktadır.

Sakarya Eczane Tabelasının Özellikleri

Sakarya eczane tabelası içinde bu uyulması gereken özellikler geçerlidir. Bunun için eczacılar birliğinin çıkarmış olduğu tebliğe göz atmak gerekmektedir. Bu belirtilen standartların koyulma sebepleri; aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların eczaneye erişimi kolaylaştırılmaktadır. Bir diğer husus farklı ölçülerde veya renklerde olan eczane tabelalarının görsel bir kirlilik oluşmasının önene geçilmesi amaçlanmış olarak bu yaptırıma gidilmiştir.

Bir diğer uygulama ise eczaneler arsında haksız rekabetin önlenmesi amacıyla yapılmaktadır. İşte bu tebliğde eczane tabelası standartları Sakarya eczane tabelası da uygulamakta olan bu standartlara uygun pek çok içeriği barındırmakta olup seçenek olarak sayıca fazla alternatif bulundurmaktadır. Belli başlı ölçüler şunlardır. Tabela rengi beyaz veya kırmızı olacaktır. Harflerde bunu zıttı bir renkte olmalıdır. Bu tabelaların hangi biçimde olursa olsun ona göre boyutu belirlenmiş olup hepsi için belli sınırlar getirilmiştir. Tabelada kullanılan eczane kelimesinin ölçü standartları da belirtilmiş. Kullanılacak malzeme bile belirtilmiştir.

About the author

admin

Leave a Comment