Genel

Samsun Eczane Tabelası

Samsun Eczane Tabelası

Tabelanın macerası çok geniş ve eski tarihlere dayanmaktadır. İnsanlar birlikte yaşamaya başladıkları süreçten itibaren belli noktaları belirlemek için işaretler kullanmışlardır. Zamanla bu işaretlerin yerini ampul ve tabelalar almıştır. Ama insan gelişime açık bir varlık olduğundan kendiyle birlikte kullandığı araç ve gereçleri de geliştirmiş işte bunlar arasında tabela da yerini almış bulunmaktadır.

Bugün kendi alanında bir sektör oluşturmuş tabelacılık, teknolojinin de etkisiyle çok gelişmiş bir durumdadır. Samsun eczane tabelası da bundan nasibini fazlasıyla almış bulunmaktadır. Bugün gelinen nokta da artık tabelalar kendi aralarında ayrılmış durumdadır. Eczane tabelası için bugün eczacılar birliği bir tebliğ yayınlamış. Bu standartları oluşturan tebliğ eczane tabelalarını diğer tabela çeşitlerinden bir nevi ayırmıştır.

Aslında tabela veya işaret tarihine gittiğimiz zamanda şunu fark etmekteyiz. Dah elektrik keşfedilmeden önce de insanların işaret kullandıkları zamanda işaretlerin kullanımı ile ilgili beyannameler yayınlanmış ve bu beyannamelere uyulmuştur. Tabela ışıklandırması ampulün hayatımıza girmesi ile farklı bir boyut kazanmış bugün LED ışıklar sayesinde bu daha da çeşitlilik kazanmıştır. En güzel tarafı önceden fark edilmesi istenilen mekanların ışıklandırılması yapılmaktaydı. Şimdilerde ise belli yerlerin ışıklandırması renklendirmesi ona yere mahsus olarak yapılmaktadır.

Samsun Eczane Standartları

Samsun eczane tabelası sistemleri belirtilen yönetmeliğe göre eczane tabelasında standartlarını ona göre belirtmiştir. Bu standartların oluşma amacı; haksız rekabetin önüne geçmek, çok fazla tabela ve ışıklandırmanın bulunduğu şehirlerde hastaların eczaneleri bulmalarını kolaylaştırmak ve renkli ve çeşitli olan tabelaların oluşturduğu görsel kirliliğin önüne geçebilmek için alınan bir tedbirler silsilesidir.

Bu konuda çalışmalarını titizlikle sürdüren samsun eczane tabelası bu çerçeve içinde her türlü olanağı sağlamaktadır. Bu titiz çalışmanın sebebi bu standartlara uyulmadığı takdirde eczane tabelası kullanıcılarına cezai işlem uygulaması söz konusudur. Eczane tabelası için belirtilen standartların başında tabela boyutu belirlenmiş bunun için iki seçenek belirtilmiştir. Renk olaraktan kırmızı ve beyaz renkler belirtilmiştir. Eczane kelimesi harflerinin boyutu da belirlenip bu standartlar silsilesine dahil edilmiştir. Kullanılacak cephe boyutuna göre malzeme içeriği de belirtilmiştir. Pleksi kabartma harf kullanımı sağlanmaktadır.

About the author

admin

Leave a Comment