Genel

Siirt Eczane Tabelası

Siirt Eczane Tabelası

Eczane tabelalarının tanıtımına geçmeden önce tabelaların geçmişine ve nasıl zamanla kendi içinde çeşit çeşit olmalarına değinip eczane tabelası kullanımı için gerekli olan standartlara bakılacaktır. İlk önce tabelalar kullanılmadan önce insanlar çok eski zamanlarda sanayi devriminden bile önce işaretleri kullanmakta, tabela olaraktan belli ahşap ve benzeri malzemeyi yontarak tabela oluşturmaktaydılar.

Ama bunların ardından insanın hızla gelişimiyle birlikte tabelalarda hızlı üretime geçilmiş az da olsa çeşitlilik artmıştır. Bu hızdan Siirt eczane tabelası da payını almıştır. Daha sonra ise elektrik keşfedilmiş bu keşif insanın tabelada uygulanmasını şu şekilde sağlamıştır. Tabelanın etrafını ampullerle ışıklandırarak yapılmıştır. Daha sonraları ise bu ampul ile ışıklandırma olayı gelişen teknoloji ile LED ışıklara yerini bırakmıştır.

Asıl gelişme petrolün keşfinden sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü insan plastik üretimine başlamış ve bu üretim sayesinde tabela çeşitliği de artmıştır. Bu tabela çeşitliliği karşımıza belli sınırlamaları getirmiştir tıpkı tarihte olduğu gibi; işaretlerin çok büyük olması sebebiyle kanun çıkartılıp küçültme kararı alınmıştır.

Yine bugünde ona benzer sebeple eczacılar birliği bir tebliğ yayınlamış ve bu tebliğ eczane tabelası ile ilgilidir. Siirt eczane tabelası da bu standartları uygulayarak iyi bir hizmet amacı gütmektedir. Çünkü bu tebliğde yayınlanan standartlara uymayan tabelalar için cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.

Siirt Eczane Tabelası Ölçünleri

İlk önce bu çıkartılan tebliğin amaçlarına bakıldığı zaman, amacının aynı standartların kullanılması sağlanarak hastaların aradıkları zaman eczaneyi bulmakta zorluk çekmemeleri, bir çok farklı boyut ve renkte olan tabela çeşitliğinin oluşturduğu görsel kirliliğin önüne geçmek ve haksız rekabeti önlemek için alınmış kararlardır. Bu tebliğin uygulanmaması halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Siirt eczane tabelası bu yüzden işini titizlikle yürütmektedir. Tebliğde belirtildiğine göre; tabela boyutları belli ölçülerle belirlenmiştir. Bu ölçüler iki standartta açıklanmıştır. Eczane harf belli yükseklikte olma şartı vardır. Bir de taşıyıcı tabela şartı koyulmuş .bunları renkleri de kırmızı veya beyaz olarak belirtilmiştir. Eczane kelimesi için pleksi kabartma harf kullanımı sağlanmaktadır. 2m ve üzeri cephelerde demir kullanımı tavsiye edilmektedir.

 

About the author

admin

Leave a Comment