Genel

Sivas Eczane Tabelası

Sivas Eczane Tabelası

Tarihin en eski zamanlarında insanlar topluluklar halinde yaşarlarken ihtiyaç durdukları bir şey vardı bulundukları yeri belli eden işaretler bu sayede bulunduğu yerden ayrılan biri geri dönüşte bu işaretleri kullanarak varmak istediği yere varacaktı.

bu ihtiyaç sayesinde insan kendini geliştirirken ihtiyacı olan bir çok aracı da geliştirdi .işte bunlardan biri de işaretlerden tabelalara kadar gelişen yolculuk. Bunun için ilk işaretler ardından oyulmuş tahta ve benzeri eşyalar daha sonra sanayinin gelmesi ile birlikte gelişen her şey gibi tabelada nasibini aldı. Bütün bu gelişimlerin bugünkü takipçisi ise Sivas eczane tabelası.

Tabelalar üzerinde izlenen bu gelişme zamanla hızına yetişemeyecek bir boyuta geldi. Bu süreç tamamen sanayiden sonra petrolün keşfi ile hızlandı. Çünkü petrol plastik buluşu demektir. Ve bugünkü tabelaların en temel maddesidir.

Buna birde elektrik icadı etkiledi. İlk tabela ışıklandırması ampullerle tabelanın etrafında dolaştırılarak yapıldı. Daha sonra gelişen ışık aletleri tabelanın da gelişiminde çok etkili oldu . Çünkü artık ışıklandırmada led ışıklar kullanıldı. Ama bu gelişim bir sınır koymadan devam ederken insanı etkileyen başka sıkıntılar peyda oldu ve insanlar bunların kullanımı ile ilgili kanunlar çıkarmaya başladı. Belli özelliklerin belirlenmesi gerekiyordu.

Tabela Standartları Nelerdir?

Günümüzde bunu tabela ilgili standartları belirleyen kuruluşlar var olmakla birlikte bunlara uymadığı takdirde cezai yaptırımı var. Bu yüzden Sivas eczane tabelası çok titiz bir çalışma gerçekleştirmektedir. Bu standartları belirleyen kuruluş eczane tabelaları için eczacılar birliğidir.

eczacılar birliği her türlü tabela ile ilgili ayrıntıyı tebliğde belirtmiştir. Bunun ilk önemli olanı tabelanın boyutudur. Bu boyutların belli ölçülerde olması gerekmektedir. İki standart belirlenmiş kullanmak isteyen bunlardan birini tercih gibidir. Bu standartlarda harflerin boyutu ve renkleri bile net bir şekilde belirtilmiştir.

Sivas eczane tabelası bu standartlara uygun pek çok çeşidi ve alternatif ürünü içinde barındırmaktır. Bu standartları iyi bilen bir firmanın yapması eczacı için bu işe atılan en iyi adımdır.  Başta renkler sadece iki renktir. Biri beyaz biri kırmızıdır. Bir başak standart ise kullanılan malzemenin niteliği olmuştur.

About the author

admin

Leave a Comment